TEST GUM ROBINSONA

MIKRUS
Opis i charakterystyka
Mikrus jest miękką przynętą przygotowaną, do wędkowania różnymi metodami spinningowymi, jak również nadaje się do wędkowania pod lodem. Jaskółka Robinsona o kształcie ryby, oraz wąskim korpusem jest świetną imitacją narybku, lub małej rybki. Dokładne wykończenia tej przynęty, takie jak oczy 3D, specjalny wzór imitujący rybią łuskę, oraz bogata paleta barw sprawiają, że jest to idealna przynęta do połowu okoni, sandaczy, czy szczupaków.

Praca
Pierwszą cechą na jaką zwróciliśmy uwagę, jest elastyczna i trwała guma. Uzbrojona w główkę jigową fantastycznie pracuje ogonkiem, bez problemu wabi okonie. Jeśli tylko ryba jest w łowisku to jest Wasza!
Smacznie dobrana kolorystyka barw, zaspokoi potrzeby najbardziej wymagających wędkarzy. Dodatkowo oczy 3D wyglądają super realistycznie, prowadząc skokami Mikrusa jesteśmy w stanie przechytrzyć każdego drapieżnika. Hitowym modelem na testach okazała się jaskółka z czerwonym ogonkiem, okonie gryzły jak szalone. Radzimy mieć ten egzemplarz w swoim zestawie a może okazać się, że dzięki niemu powalczycie o czołową lokatę w niejednych zawodach spinningowych.

Podsumowanie
Naszym zdaniem Mikrus to przynęta bardzo udana, dzięki której można zwabić niejednego ospałego drapieżnika. Mogę tylko dodać, że członkowie naszej ekipy już uzupełnili swoje zapasy tymi jaskółkami.
Mikrus produkowany jest w trzech rozmiarach: 5cm, 7,5cm, 10,5cm. Testowaliśmy dwa rozmiary 7,5cm oraz 10,cm.

GOFFER
Opis i charakterystyka
Goffer to przynęta przypominająca tłustego robaka pomieszanego z klasycznym ripperem.
Zrobiony jest z miękkiej i wytrzymałej gumy, jego korpus jest silnie karbowany, od spodu na brzuchu przynęta posiada nacięcia przypominające grzebień. Te wszystkie nierówności mają za zadanie wywołać falę hydroakustyczną, która wabi i pobudza drapieżniki do ataku. Goffer produkowany jest w bogatej palecie kolorystycznej. Przeznaczony jest do połowu okoni, sandaczy, szczupaków, oraz sumów.

Praca
Pierwsze wrażenie jest dość mylne, ponieważ Goffer wygląda dość ociężale, ale wystarczy bliżej przyjrzeć się przynęcie i od razu wiadomo „co autor miał na myśli”. Mianowicie chodzi o tzw. grzebień na brzuchu przynęty, który wizualnie pogrubia ją ale w praktyce umożliwia elastyczny i bardzo energiczny sposób pracy. Znakomitym motorem tej przynęty jest szeroka spłaszczona łopatka ogonka, dzięki niej Goffer pracuje z dużą dynamiką, co jest odczuwalne na kiju. Przynęta dzięki nietypowej budowie znakomicie nadaje się do aromatyzowania atraktorami.

Podsumowanie
Na testach Goffer wzbudzał zainteresowanie wśród szczupaków, wydaje się również idealnym „robalem” do kuszenia sandaczy i wielkich garbusów.  Jest to bardzo interesująca przynęta, którą również wciągamy na listę naszych asów w rękawie.
Produkowany jest w jednym rozmiarze 8cm.

LANCER
Opis i charakterystyka
Lancer to najnowsza jaskółka Robinsona. Przynęta zrobiona z miękkiej, ale wytrzymałej gumy charakteryzuje się przemyślaną konstrukcją korpusu, oraz doskonałym wykończeniem najdrobniejszych detali. Oczy 3D, dokładnie odwzorowane skrzela, łuski a nawet pyszczek rybki znacznie podnoszą atrakcyjność tej przynęty. Lancer posiada pod brzuchem nacięcia, dzięki którym ogonek może pracować na boki w zależności od sposobu prezentacji przynęty. Nowością wśród tego typu przynęt są boczne płetwy, które stabilizują tę jaskółkę podczas prowadzenia. Jaskółka posiada również nacięcie na brzuchu potrzebne do zbrojenia w hak offsetowy.

Praca
Lancer to bardzo miękka i elastyczna jaskółka, dlatego podatny jest na najdelikatniejszy ruch wykonywany przez wędkarza. Prowadzony skokami pracuje na całej swojej długości, jego ogonek odchyla się z niebywałą lekkością, boczne płetwy dobrze stabilizują przynętę, co można docenić kiedy łowimy techniką drop shot, lub na bocznym troku. Dzięki nacięciom pod brzuchem, rzeczywiście rusza ogonkiem na boki! To nietypowa cecha dla jaskółek, której nie widzieliśmy u innych przynęt tego typu, dostępnych na rynku.

Podsumowanie
Lanser to idealna przynęta na sandacza, szczupaka, okonia czy suma. Produkowany jest w trzech najpopularniejszych dla ryb i wędkarzy wariantach kolorystycznych. Jest przynętą, którą możemy zarekomendować łowcom okazów na różne typy łowisk, czy akweny o dużej presji wędkarskiej. Produkowany jest w jednym rozmiarze 13cm.

GŁÓWKI JIGOWE TITANIUM
Podczas testów do uzbrajania gum używaliśmy główek jigowych Robinsona. Główki odlane są ze specjalnie utwardzonego ołowiu, co ma duże znaczenie np. przy łowieniu sandaczy jaskółkami na kamienistym dnie rzeki. Ołów nie odkształca się i nie uszkadza żyłki.

Następna ważną cechą jigów Robinsona jest podwójny kołnierz ołowianej główki, dzięki temu rozwiązaniu nie rozdzieracie przynęty już podczas zakładania, co ma miejsce przy główkach zaopatrzonych w ołowiany zadzior. W główkach Robinsona ten problem nie występuje. Sam hak również zasługuje na kilka słów, ponieważ wyróżnia się na tle innych tego typu konstrukcji. Haki są wydłużone, kute, cechują się dużą sprężystością, długim i niesamowicie ostrym ostrzem, oraz mikro zadziorem, który nie kaleczy ryby.

Testowane przynęty uzbrajaliśmy na dwa sposoby, w główkę jigową, oraz hak offsetowy.
Oczywiście sposobów uzbrajania tego typu gum jest więcej, ale w tym teście staraliśmy się skupić na najczęściej stosowanym zbrojeniu. Warto podkreślić, że testowane gumy Robinsona to dopracowane przynęty w najdrobniejszych detalach. Oczy 3D, brokat bajecznie imitujący rybią łuskę, fantazyjne kształty z powodzeniem kuszące do ataku ospałe drapieżniki a przede wszystkim najwyższej jakości materiał z którego są odlane, pozwala wystawić najwyższą notę testowanym przynętom.

Krzysztof Łuczak – Informator Wędkarski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *