Jezioro Średzkie k. Środy Wielkopolskiej i Wrześni – start popularnych biegów i kąpielisko miejskie z piękną plażą!

Jezioro Średzkie jest jednym z niewielu polskich akwenów sztucznych o tak dużej powierzchni. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych informacji na temat tego pięknego jeziora.
jezioro średzkie

Każdego lata nad jezioro Średzkie przybywa mnóstwo turystów. W poniższym artykule znajdziesz wyjaśnienie. Dowiesz się też tego, jakie ryby występują w wodach tego akwenu. Sprawdź sam!

Jezioro Średzkie – ogólna charakterystyka zalewu

Przedstawione jezioro to sztuczny zbiornik wodny, który powstał na rzece Moskawie. Akwen ten nie jest oczywiście tak duży jak popularny Zalew Soliński, ale przyciąga wielu turystów. Szczególnie duża ich liczba odwiedzała zalew na początku jego istnienia, czyli w roku 1972. Mieszkańcy znajdującej się nieopodal Środy Wlkp i Poznania dość licznie odwiedzają ten akwen po dzień dzisiejszy. Pierwsze z wymienionych, czyli miasto Środa zadbało o stworzenie niezbędnej infrastruktury, która powinna znaleźć się nad każdym sztucznym akwenem.

Kryzys w latach 90.

Po latach świetności coraz mniej osób zaczęło przybywać nad omawiany tutaj akwen. Wynikało to z tego, że rzeka Moskawa była mocno zanieczyszczona. Metale ciężkie i inne zanieczyszczenia dostawały się też do jeziora. W efekcie woda straciła na jakości i wiele osób skreśliło zalew ze swojej turystycznej mapy. Na szczęście dostrzeżono problem i szybko zaczęto działać.

Popularne kąpielisko miejskie z piaszczystą plażą

Władze pobliskiego miasta zdecydowały się na oczyszczenie zbiornika. Na początku XXI w. woda odzyskała dawną jakość i taki stan utrzymuje się po dzień dzisiejszy. Duży ukłon w stronę wspomnianych władz, które corocznie przeprowadzają oczyszczanie samego kąpieliska oraz jego brzegów. Dzięki temu można udać się tam na efektywny wypoczynek. Mnóstwo dostępnych atrakcji tym bardziej do tego zachęca.

Na jakie atrakcje możesz liczyć?

Dla każdego znajdzie się coś interesującego. Nad zalewem znajdziesz:

 • Food trucki;
 • Wypożyczalnie sprzętu wodnego;
 • Stoiska z lodami i watą cukrową;
 • Boiska do gry w siatkówkę plażową;
 • Zjeżdżalnie.

Na tym akwenem, w czasie lata organizowane są różne eventy, które przyciągają turystów. Szczególnie popularny jest Bieg im. Średzkich Powstańców Wielkopolskich. Nieopodal znajduje się duży parking, więc nie ma obaw o znalezienie miejsca dla swojego pojazdu.

Na co mogą liczyć wędkarze?

Jeśli jesteś wędkarzem to możesz spodziewać się udanych połowów takich ryb jak:

 • szczupak;
 • okoń;
 • sum;
 • sandacz;
 • płoć;
 • wzdręga.

Zdaniem tamtejszych wędkarzy, warto udać się na nocne łowy. Można wówczas trafić na branie ogromnych sandaczy oraz sumów. Te drugie często bywają aktywne także w czasie dusznych, upalnych dni.

Raj dla spinnnigistów

Spinningiści chwalą tę wodę ze względu na obecność i dużą aktywność dużych okoni, które dostarczają mnóstwa przyjemności podczas holowania. W czasie jesieni koniecznie trzeba wybrać się tam na połów szczupaków. Warto wówczas zaopatrzyć się w większe obrotówki oraz wahadłówki.

Jak dojechać nad jezioro redzkie ze Środy Wielkopolskiej?

Akwen znajduje się na północno-wschodniej części miasta. Łatwo można dojechać tam liniami autobusów, które często realizują swoje kursy. Wybierając nocleg w pobliskich miejscowościach można też wybrać się na rowerową przejażdżkę nad omawiane tutaj jezioro. Wokół akwenu wiedzie malownicza trasa rowerowa, którą warto pokonać.

Fot. ilustracyjne: Sława Pietrzyk via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *