Wielu wędkarzy tak kocha swoje hobby, że najchętniej każdą wolną chwilę spędzaliby nad wodą. Czy w czasie zwolnienia lekarskiego można iść na ryby? Może się to zakończyć negatywnymi konsekwencjami. Zobacz, co grozi za nadużycie zwolnienia lekarskiego!
Każdy wędkarz, gdy planuje swój wypoczynek, zadaje sobie pytanie: gdzie na ryby? Nie wyobraża sobie bowiem sytuacji, by w pobliżu jego miejsca odpoczynkowego nie znalazł się żaden akwen wodny. Jakie są zatem idealne miejsca na wędkarski urlop?
Jezioro Średzkie jest jednym z niewielu polskich akwenów sztucznych o tak dużej powierzchni. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych informacji na temat tego pięknego jeziora.
Jezioro Tuchomskie jest niezwykle urokliwym zbiornikiem. Każdego roku nad brzegi tego jeziora przybywa mnóstwo wędkarzy. Dowiedz się, dlaczego warto przyjechać w to miejsce!
Obecnie wędkarstwo morskie szybko zyskuje fanów. Warto wiedzieć jak zacząć swoją wędkarską przygodę na otwartym morzu. Poniżej znajdziesz wiele informacji na ten temat!
Wędkarstwo gruntowe to sposób, który uchodzi za najskuteczniejszy w łowieniu ryb spokojnego żeru. Ta metoda ma już kilka modyfikacji, o których przeczytasz w poniższym artykule.
Wędkarstwo muchowe to jedna z tradycyjnych metod łowienia ryb. Ostatnimi czasy ta metoda zyskuje na popularności. Dziś postaramy się przybliżyć ten niezwykły sposób kuszenia ostrożnych drapieżników.
Ukleja jest rybą popularną w polskich rzekach i jeziorach. Większość wędkarzy bez problemu jest w stanie ją złowić, używając odpowiedniego sprzętu. Sprawdź, gdzie występuje ten gatunek i na co warto zwrócić uwagę podczas jego połowu.
Brzana to ryba typowo rzeczna, spotykana przede wszystkim w dużych zlewiskach. Preferuje piaszczyste i kamieniste podłoże. Jest chętnie łowiona przez doświadczonych wędkarzy. Sprawdź, jak ją rozpoznać i złowić.
Bieługa to gatunek wędrownej ryby z rodziny jesiotrowatych. Ma bardzo duże znaczenie gospodarcze, ponieważ z jej ikry wyrabia się czarny kawior. Poznaj charakterystykę ryby, której waga sięgnąć może nawet 2 ton.
Belona to ryba morska występująca w Polsce przede wszystkim na wybrzeżu Bałtyku. Jest chętnie łowiona, choć stanowi nie lada wyzwanie dla początkujących wędkarzy. Poznaj ją bliżej przed wędkowaniem!
Miecznik to duża ryba żyjąca przede wszystkim w morzach i oceanach. Z uwagi na miejsce bytowania zazwyczaj łowi się ją z łodzi. Poznaj charakterystykę tej ryby i sprawdź, jaki sprzęt przygotować do jej połowu.
Flądra przez większość czasu leży na jednym boku, dlatego jej oczy znajdują się po tej samej stronie ciała. Jednak mimo asymetrycznej budowy jest skarbnicą wartości odżywczych. Sprawdź, dlaczego warto jeść flądry!
Pstrąg to niedoceniana ryba. Warto jednak zwrócić na nią uwagę, ponieważ cechuje się obfitowaniem w niezbędne dla zdrowia składniki odżywcze. Dodatkowo ryba jest tania i powszechnie dostępna.
Szczupak to jedna z najpopularniejszych ryb drapieżnych. Te ryby zasługują na docenienie zarówno ze względów gastronomicznych jak i sportowych. Dziś opowiemy nieco więcej o tym drapieżniku.
Sandacz to ryba, która zawsze była mocno ceniona za walory smakowe. Dla wędkarzy złowienia przedstawiciela tego gatunku jest naprawdę satysfakcjonujące. W naszych akwenach żyje sporo tych ryb, ale są niezwykle ostrożne.
Motela to ryba o niecodziennym wyglądzie. W miejscach, gdzie się je poławia jest ona jednak bardzo ceniona. W Polsce rzadko się o tym gatunku słyszy, ale słownik wędkarski zawiera tę pozycję. Dziś ją przybliżymy!
Żeby na twoim zestawie znalazł się rekordowy sum to trzeba się mocno postarać. Bardzo ważny jest dobór sprzętu i przynęt. Poniżej można znaleźć cenne informacje na ten temat.
Krąp to ryba, której wielu wędkarzy nie jest w stanie odróżnić od leszcza. Tymczasem żyje ona naturalnie w zbiornikach w Polsce, gdzie krzyżuje się z gatunkami karpiowatymi. Sprawdź, jak wygląda i na co ją łowić.
Certa to ryba, na którą poluje wielu wędkarzy. Jest ostrożna, a przy tym wędruje na ogromny dystans, aby przystąpić do tarła. Jej połów nie należy do najłatwiejszych. Jak się do niego przygotować? Sprawdź!
Sola to jedna z ryb zaliczanych do płastug. Ma bardzo charakterystyczny kształt i rzadko kiedy jest łowiona przez zwyczajnych wędkarzy. Ma znaczenie gospodarcze i tak też jest zazwyczaj łowiona.
Sielawa to ryba głębinowa, która preferuje życie w ławicach. Spotkać ją można przede wszystkim w jeziorach o bardzo specyficznych warunkach. Sprawdź, dlaczego sielawa jest taka ceniona i jak wygląda jej połów.
Wzdręga to ryba niezwykle często mylona z płocią, przede wszystkim przez swój wygląd. Jest powszechna w prawie całej Europie, występuje również w Polsce. Sprawdź, jak wygląda i w jaki sposób przygotować się do jej połowu.
Pstrąg tęczowy nie jest rybą rodzimą, ale w Polsce został już rozpowszechniony. Pochodzi głównie z hodowli, skąd ucieka i przedostaje się do środowiska naturalnego. Sprawdź, jak możesz go złowić.
Piskorz ma wydłużone ciało, spłaszczone boki i małe oczy na czubku głowy. To właśnie te cechy nadały mu przydomek węża wśród ryb. Dawniej piskorze występowały niemal wszędzie, dzisiaj znacznie trudniej je spotkać. Jak obecnie wygląda populacja piskorza?
Tilapia to popularna ryba znajdująca się w pierwszej piątce ryb najchętniej wybieranych przez Polaków. Jednak tilapie żyją w niezbyt czystych wodach, a zanieczyszczenia mogą szkodzić zdrowiu człowieka. Czy warto sięgać po ten rodzaj ryby? Sprawdź!
Okoń jest rybą drapieżną, która co prawda nie ma dużego znaczenia z punktu widzenia gospodarki, ale jest istotnym składnikiem zdrowej i zbilansowanej diety. Sprawdziliśmy, co charakteryzuje tego drapieżnika i dlaczego warto sięgać po niego w kuchni!
Leszcz jest rybą należącą do rodziny karpiowatych, bardzo pospolitą w polskich wodach. Jego mięso obfituje w cenne składniki odżywcze. Sprawdź, dlaczego warto łowić i kupować leszcze!
Łosoś ceniony jest nie tylko z uwagi na walory smakowe, ale również właściwości zdrowotne. Ryba ta pozytywnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Sprawdź, dlaczego warto jeść łososia oraz jak wybrać tego najlepszego!