Przynęta na okonia – sprawdź najlepsze sposoby

Jaka jest najlepsza przynęta na okonia? Jest to ryba, której złowienie nie stanowi wielkiego wyzwania. Jednak najczęściej łowione są niewielkie okazy, tak zwana drobnica. Jeśli chcesz łowić większe okonie, sprawdź nasze porady!
przynęta na okonia

Przynęta na okonia w pigułce: 

  • Okonie to niezwykle żarłoczne ryby, które nie są zbyt wymagające, jeśli chodzi o rodzaj przynęty. 
  • Jednak starsze, większe okazy mają więcej doświadczenia i trzeba się nieco wysilić, żeby przygotować dla nich odpowiednią przynętę. 
  • Dużym ułatwieniem jest fakt, że okonie nie należą do płochliwych ryb i można łowić je na wiele różnych sposobów. 

Okoń – co warto wiedzieć o tej rybie?

Okoń to popularna ryba drapieżna. Zamieszkuje wody Europy, Azji, a także Ameryki Północnej. W Polsce nie posiada wprawdzie znaczenia gospodarczego, ale jest cennym elementem ekosystemu wodnego. Okoń ceniony jest zarówno dzięki walorom kulinarnym, jak i ze względów wędkarskich. Co istotne, okonia można łowić przez cały rok, nawet zimą. Okoń bierze także spod lodu. Do połowu okonia warto się przygotować, poznając aktywność tej ryby. Ma to znaczenie, zwłaszcza jeśli celem jest większy okaz. Starsze okonie aktywne są latem rano i wieczorem, a wiosną i jesienią przez cały dzień. Najlepszą porą roku na złowienie dużego okonia jest jesień. 

Przynęta na okonia – jaka jest najskuteczniejsza?

Jaka jest najskuteczniejsza przynęta na okonia? Sprawdź nasze propozycje: 

  • Czerwone robaki lub ich fragmenty – stanowią skuteczną przynętę na okonia, ale mogę nie być najbardziej atrakcyjne dla większych osobników. 
  • Przynęty z ryb lub ich fragmentów – sprawdzą się zarówno żywe, jak i martwe egzemplarze. Sprawdzi się właściwie każdy rodzaj ryby, warto jednak żeby była świeża i zdrowa. 
  • Sztuczne, miękkie przynęty – dzięki kolorom i drganiom są bardzo skuteczne, można je także prowadzić po dnie, gdzie chętnie żerują starsze osobniki. 
  • Blachy spinningowe – są polecane na równi z przynętami miękkimi, warto jednak pamiętać o tym, żeby nie były zbyt duże. 

Złowienie okonia często nie stanowi wielkiego wyzwania, ale już połów większego egzemplarza należy do rzadkości. Dlatego odpowiednia przynęta na okonia może być bardzo pomocna. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też