Ten artykuł został przygotowany we współpracy z akcesoria-rower.pl
Wyjście na ryby w czasie trwania zwolnienia lekarskiego może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Pracodawca ma prawo do kontroli swojego pracownika przebywającego na L4 i wszelkie wykryte nieprawidłowości mogą skończyć się bardzo źle dla pracownika. Zobacz, co grozi, gdy wyjdziesz na ryby w czasie zwolnienia lekarskiego!
Czym jest zwolnienie lekarskie?
Zwolnienie lekarskie wystawia lekarz w drodze badania lub poprzez analizę dokumentacji medycznej pacjenta. Powodem do wystawienia zwolnienia jest niezdolność do wykonywania obowiązków służbowych. Zaświadczenie wystawiane przez lekarza zawiera informację o powodzie niezdolności do pracy oraz długości zwolnienia.
Celem zwolnienia jest powrót do pełnej sprawności, a więc wyjście na ryby może być potraktowane jako nadużycie zwolnienia. W czasie jego trwania nie można przebywać poza określonym miejscem. Możliwe jest wyjście do lekarza lub apteki, ale musi zostać ono poświadczone specjalnym dokumentem.
Pamiętaj, że obecnie można wykupić receptę przez Internet. Tania recepta online to dobry sposób na zaoszczędzenie czasu. Online możesz otrzymać wiele rodzajów leków. Recepta online to naprawdę spore ułatwienie, a wniosek o receptę znajdziesz w internecie.
Czy w czasie zwolnienia lekarskiego można wyjść na ryby?
Wielu miłośników łowienia ryb bardzo chętnie spędza każdą wolną chwilę nad wodą. W czasie trwania zwolnienia lekarskiego należy się jednak od tego powstrzymać. Mogą za to grozić poważne konsekwencje, dlatego lepiej jest odpoczywać w domu i nie nadwyrężać swojego zdrowia. Na ryby możesz pójść dopiero wtedy, gdy twoje zwolnienie lekarskie się zakończy. Konsekwencje nadużycia zwolnienia lekarskiego mogą być dla pracownika bardzo nieprzyjemne.
Pracodawca może kontrolować pracownika
Pracodawca może przeprowadzić kontrolę pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim. Umożliwiają mu to przepisy prawne, które znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27 lipca 1999 roku. Kontrola może zostać przeprowadzona przez samego pracodawcę lub wyznaczonego przez niego pracownika. W tym drugim przypadku niezbędne jednak będzie specjalne upoważnienie.
Jeżeli pracownika nie będzie podczas kontroli pracodawcy w domu, to może to być potraktowane jako nadużycie zwolnienia. Pamiętaj, że pracodawca nie ma obowiązku informowania o planowanej kontroli. Najczęstszą przyczyną kontroli jest brak zaufania pracodawcy do pracownika. Są jednak sytuacje, w których pracodawca przeprowadza kontrolę, by dowiedzieć się, jaki jest stan zdrowia pracownika. Wtedy jest to wizyta czysto kurtuazyjna.
Pracownika ma obowiązek poinformowania, gdzie będzie przebywał w czasie zwolnienia lekarskiego
Pracownik udający się na zwolnienie lekarskie ma obowiązek poinformowania, gdzie będzie przebywał w czasie trwania niezdolności do pracy. Lekarz w czasie wizyty powinien o to zapytać pracownika. Jeżeli zmienia miejsce pobytu, to ma obowiązek poinformowania o tym pracodawcę oraz ZUS w ciągu 3 dni.
Jeżeli w czasie kontroli pracodawcy będziesz na rybach, to grożą ci poważne konsekwencje. Taka nieobecność może sprawić, że utracisz prawo do zasiłku chorobowego. Stracisz także zaufanie swojego pracodawcy. W najgorszym wypadku, gdy kontrola nie wykaże, że nie ma cię w domu, możesz zostać zwolniony dyscyplinarnie. Nieobecność można usprawiedliwić, ale działa to jedynie w wypadku, gdy byłeś u lekarza lub w aptece. Musisz wtedy przedstawić stosowny dowód na piśmie.
Wyjście na ryby w czasie trwania zwolnienia lekarskiego nie jest dobrą decyzją. Jeżeli twój pracodawca zdecyduje się na kontrolę, a ciebie nie będzie w domu, to narażasz się na przykre konsekwencje. Czas zwolnienia lekarskiego lepiej wykorzystać na odpoczynek i powrót do pełnej sprawności.