Na co bierze lin? Sprawdź skuteczne przynęty

Lin to ryba, którą często łowią zarówno doświadczeni, jak i początkujący wędkarze. Zastanawiasz się, na co bierze lin? Sprawdź najskuteczniejsze przynęty na tę rybę!
na co bierze lin

Z dumą prezentujemy treść, która powstała w kooperacji z guaranafitness.pl

Przynęta na lina w pigułce: 

 • Odpowiedź na pytanie, na co bierze lin, nie jest jednoznaczna, ponieważ tę rybę łowi się zarówno na przynęty naturalne, jak i sztuczne. 
 • Przynęta na lina powinna imitować naturalnych pokarm tej ryby i być wystarczająco ciężka, żeby dotrzeć do dna zbiornika. 
 • Do odpowiedniej przynęty warto także dostosować technikę łowienia, co zagwarantuje najlepsze rezultaty.
 • Wędkarze łowią lina przez cały rok, ponieważ jest to ryba aktywnie żerująca o każdej porze roku. Najlepiej jednak łowić je wiosną i jesienią. 

  Lin – co to za ryba? 

  Lin to gatunek słodkowodnej ryby z rodziny karpiowatych. Występuje w Europie i Azji. Zamieszkuje ciepłe, spokojne wody stojące lub wolno płynące, takie jak jeziora, stawy, rzeki i kanały. Rybę tę charakteryzuje szarobrązowe lub oliwkowym ubarwienie, z jasnym brzuchem i małymi łuskami. Dorosłe osobniki osiągają zwykle długość od 20 do 40 cm, choć w niektórych przypadkach mogą dorastać nawet do 75 cm. Lin jest rybą stadną, co oznacza, że żyje w grupach i preferuje spokojne, zaciszne miejsca w wodzie. A na co bierze lin? Podczas połowu lina często stosuje się technikę spławikową lub gruntową z wykorzystaniem naturalnych przynęt, takich jak robaki, czerwie, małże lub dżdżownice. Lin jest również chętny do gryzienia sztucznych przynęt, takich jak gumy czy woblery.

  Na co bierze lin?

  Zastanawiasz się, na co bierze lin? Przede wszystkim warto poznać tę rybę, aby dobrać odpowiednią przynętę. Lin znany jest ze swojej sympatii do żerowania na dnie, dlatego podczas połowu warto stosować takie przynęty, które będą wystarczająco ciężkie, żeby dotrzeć do dna. Przynęta powinna także przypominać naturalny pokarm, którym zazwyczaj żywi się lin. A oto kilka przykładów przynęt, na które bierze lin: 

  • Robaki – liny bardzo chętnie żerują na różnego rodzaju robakach, takich jak dżdżownice, mątwy czy ochotki. Robaki te można stosować zarówno na haczykach jako pojedynczą przynętę, jak i na zanętę.
  • Czerwie – czerwie, zwłaszcza te morskie, są również skuteczną przynętą na lina. Można je stosować jako pojedynczą przynętę lub na zanętę.
  • Małże – liny bardzo chętnie żerują na małżach, zwłaszcza na żywych. Można je stosować jako pojedynczą przynętę lub na zanętę.
  • Pellet – pellety to małe kuleczki, które zwykle składają się z mielonej ryby, mączki kukurydzianej i innych składników. Pellety są skuteczną przynętą na lina, zwłaszcza gdy łowimy na dnie.
  • Przynęta gumowa na lina – gumy są bardzo skuteczną sztuczną przynętą na lina, ponieważ imitują naturalne ruchy ryb. Dobrze sprawdzają się szczególnie w przypadku większych osobników lina.
  • Wobler – woblery to sztuczne przynęty, które naśladują ruchy żywych ryb. Wobler można prowadzić w różny sposób, aby uzyskać jak najbardziej realistyczny ruch.

  Jeśli zastanawiasz się, na co bierze lin, odpowiedzi jest kilka. Rodzaj przynęty najlepiej dopasować do rodzaju zbiornika, pory roku i techniki łowienia. Takie połączenie zapewni najlepsze rezultaty.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Zobacz też