Szczupak pospolity (esox lucius) – waleczny drapieżnik i ryba, którą nie tak łatwo łowić. Dowiedz się dlaczego!

Szczupak to jedna z najpopularniejszych ryb drapieżnych. Te ryby zasługują na docenienie zarówno ze względów gastronomicznych jak i sportowych. Dziś opowiemy nieco więcej o tym drapieżniku.
szczupak

Każdy wędkarz marzy o tym, aby szczupak znalazł się w jego podbieraku. Czasami można spotkać naprawdę duże okazy, które docenia cały wędkarski świat. Sprawdź jak złowić tę waleczną rybę!

Jak wygląda szczupak esox lucius?

Szczupak to gatunek, który jest najbardziej rozpoznawalnym drapieżnikiem w Polsce. Cechy charakterystyczne tej ryby wyglądają następująco:

  • Ciało szczupaka pokrywa piękne, kamuflujące ubarwienie, które sięga również na ogon, płetwy grzbietowe i odbytowe;
  • Dorosłe szczupaki osiągają nawet 150 cm długości i osiągają nawet do 20 kg masy ciała;
  • Paszcza jest lekko spłaszczona i wyposażona w mnóstwo zębów;
  • Ostre zęby szczupaka są skierowane do wewnątrz szczęki co nie pozwala jego zdobyczy przesunąć się do tyłu.

Gdzie ta ryba lubi żerować?

Ryba szczupak należy oczywiście do rodziny szczupakowatych. Żywi się niemal wszystkim tym, co żyje w głębiach. Ofiarami mogą być larwy i dorosłe owady, narybek innych ryb, żaby, najróżniejsze mięczaki oraz młode pisklęta kaczek czy innych ptaków, które zamieszkują brzegi zbiorników i rzek. Najczęstszym miejscem żerowania omawianego gatunku są bardzo zarośnięte zbiorniki z roślinnością, w której można się ukrywać przed przeprowadzeniem ataku na swoją ofiarę.

Wędkarstwo i połów drapieżnika – staw, jezioro czy rzeka?

Szczupak jest rybą, którą można hodować w stawach. W naturalnym środowisku występuje ona przede wszystkim w jeziorach, sztucznych zbiornikach zaporowych oraz w rzekach. Największą aktywność przejawia on jednak jesienią. Wówczas młode i dorosłe osobniki starają się pozyskać jak najwięcej kalorii przed zbliżającą się zimą. Gdy następuje okres przyduchy wówczas zarówno szczupaki jak i inne ryby przejawiają zmniejszoną aktywność i są wręcz chimeryczne.

Kiedy przypada okres ochronny szczupaka?

Tak samo jak inne ryby tak również i szczupak pragnie wydłużyć gatunek. Tarło odbywa się w zimnych wodach początkiem roku. W związku z tym okres ochronny przypada na czas od 1 stycznia do końca kwietnia. W tym czasie samica szczupaka składa mnóstwo ziaren ikry, z której po jakimś czasie wykluje się młody narybek. W okresie tarła nie możemy łowić przedstawicieli omawianego gatunku mimo tego, że przejawiają one wówczas większą aktywność. Złowienie szczupaka i jego zabicie jest w tym czasie karane bardzo dotkliwymi karami finansowymi. Pamiętaj też o wymiarze ochronnym, który tutaj wynosi 50 cm.

Gdzie odbywa się tarło szczupaka?

Miejscem rozmnażania i składania jaj są tereny przybrzeżne. Największą aktywność związaną z godami można dostrzegać przy brzegach jezior. W tym czasie temperatura wody jest bardzo niska. Z reguły nie przekracza ona 5 stopni Celsjusza. Jaja składane są w miejscach osłoniętych gęstą roślinnością.

Jakie są zagrożenia dla tego gatunku?

Polski Związek Wędkarski stale czuwa nad badaniem populacji różnych gatunków. Miejsca lęgowe są czasami wręcz strzeżone przed kłusownikami, które czyhają na łatwe wówczas w zdobyciu mięso szczupaka. Niestety kłusownictwo wciąż jest dość często zauważanym problemem, który wpływa na zmniejszenie liczebności ryb zamieszkujących wody naszych rzek i jezior. Dodatkowym zagrożeniem są różne prace z użyciem ciężkich maszyn, które skutecznie niszczą gniazda tarłowe. Są one niszczone także przy spuszczaniu wody ze zbiorników zaporowych.

Udana wędkarska wyprawa – jakie wędki na szczupaka wybrać?

Zanim zdecydujesz się na połów szczupaka to warto odwiedzić sklep wędkarski. Wybierając wędkę na omawiane tutaj ryby warto najpierw zastanowić się, na jaką metodę planujesz wędkować. W przypadku szczupaków masz do wyboru takie metody jak:

  • spinning;
  • metoda na żywca;
  • połów na martwą rybkę (filet).

Skupimy się na tej pierwszej. Dobierając wędkę na metodę spinningową trzeba zwracać szczególną uwagę na ciężar wyrzutu. Planując obławianie łowisk dużymi przynętami trzeba szukać wędzisk, które pozwolą na miotanie gumami i woblerami, których waga przekracza 30 g. Warto by przy tym kij pozwalał na wyczuwanie nawet najbardziej delikatnych brań. Do wędziska na szczupaki dobierz też wytrzymały kołowrotek z precyzyjnym hamulcem. Znacznie to ułatwi holowanie ryby.

Skuteczne przynęty – musisz je zabrać nad wodę!

Żeby przynęty szczupakowe mogły odpowiednio wabić to muszą płynąć w taki sposób, aby ich praca wzbudzała agresję u drapieżników. Wiesz już, że miejscem najczęstszego występowania szczupaka są miejsca zarośnięte. W związku z tym warto dobierać takie rodzaje woblerów i gum, które poradzą sobie w tych warunkach. Pamiętaj, że u szczupaków jest bardzo dobrze rozwinięta linia boczna. Dzięki temu bardziej reagują na pracę wabików niż na to, czy posiadają plamy w określonym kolorze. Omawiany gatunek łatwo skusisz używając:

  • Woblerów twitchowych;
  • Gliderów;
  • Wahadłówek;
  • Jerków;
  • Większych obrotówek;
  • Gumowych imitacji ryb i raczków.

Szczupaki na drop shot? To możliwe

Ostatnimi czasy szczególnie popularna stała się metoda drop shot. Przywędrowała do nas ze Stanów Zjednoczonych, gdzie była wykorzystywana do połowów bassów. Okazuje się skuteczna w naszym kraju przy wabieniu okoni i właśnie szczupaków. Wykorzystuje się ją nawet do wabienia drapieżnych gatunków ryb morskich zamieszkujących słonawy Bałtyk. Drop shot z zamiarem schwytania dużych okazów szczupaka wymaga stosowania dobrego wędziska, fluorocarbonu oraz gumowych imitacji różnych ryb.

Jak dobrać odpowiednie przynęty?

Najskuteczniejszymi wabikami na szczupaki są te, które doskonale imitują ryby zamieszkujące ten sam akwen, w którym szczupak występuje. Częstym pożywieniem omawianego gatunku są płocie. Dobrze odlane imitacje małych płoci mogą przynosić więc doskonałe efekty. W czasie gdy aktywność ryb jest zmniejszona, warto zastosować gumy opadające na samo dno. Następnie lekkie ich podbijanie może sprawić, że ostatecznie szczupak startuje i zaczyna atak. Tutaj sprawdzą się szczególnie małe raczki oraz imitacje krewetek lub larw dużych owadów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też