Kiedy bierze szczupak? Pory roku i dnia na wędkowanie

Kiedy bierze szczupak? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na takie pytanie, gdyż wiele zależy od czynników, które wpływają na aktywność tych ryb. Przeczytaj tekst i dobrze zaplanuj swoją kolejną wędkarską wyprawę!
kiedy bierze szczupak

Zapamiętaj!

 • Kiedy biorą szczupaki – są najaktywniejsze w kwietniu, maju, wrześniu i październiku, głównie o poranku i wieczorem.
 • Temperatura wody na poziomie 15-20°C i stabilne warunki atmosferyczne sprzyjają aktywności szczupaków.
 • Pochmurne dni z niskim ciśnieniem atmosferycznym są najkorzystniejsze dla połowu szczupaków.
 • Wybór przynęty imitującej naturalny pokarm szczupaka zwiększa szanse na udany połów.

Najlepsze miesiące i godziny na połów szczupaka

Wszystko zależy od kilku czynników, w tym pory roku i dnia. W miesiącach wiosennych, szczególnie w kwietniu i maju, szczupaki są szczególnie aktywne – podobnie jesienią, we wrześniu i październiku. Temperatura wody w tym czasie jest idealna dla tych wodnych drapieżników, a dostępność pokarmu duża.

Często zastanawiasz się, kiedy bierze szczupak? Warto również wiedzieć, że ryby są najbardziej aktywne w określonych godzinach dnia. Najlepszy czas na połów szczupaka to godziny poranne i wieczorne, kiedy słońce jest nisko nad horyzontem. Ryby te są najbardziej aktywne w okresie od świtu do około dwóch godzin po wschodzie słońca, a także od dwóch godzin przed zachodem słońca do zmierzchu. W miesiącach z największym prawdopodobieństwem brania wędkarze polecają łowienie:

 • od 9:00 do 10:00;
 • od 16:00 do 17:00.

Od czego zależy to, kiedy biorą szczupaki? Najważniejsze czynniki

Podstawowym kwestią, która determinuje aktywność ryby, jest temperatura wody. Szczupaki preferują temperatury w zakresie od 15 do 20 stopni Celsjusza. Aktywność tych ryb wzrasta, gdy temperatura wody jest odpowiednia, a warunki atmosferyczne są stabilne. Duże znaczenie mogą mieć również:

 • opady deszczu;
 • ciśnienie;
 • faza księżyca;
 • warunki środowiskowe w danym zbiorniku wodnym.

Kiedy bierze szczupak? Dni, kiedy jest pochmurno, a ciśnienie atmosferyczne jest niskie, są najkorzystniejsze dla połowu. Pamiętaj jednak, że te są to ogólne wytyczne, a na rzeczywistą aktywność ryb w danym miejscu wpływa znacznie więcej zmiennych. Dlatego kluczowym aspektem skutecznego połowu jest obserwacja i dostosowanie się do aktualnych warunków.

Przynęta a branie szczupaków

Wybór odpowiedniego wabika jest kluczowy, gdy zastanawiasz się, kiedy bierze szczupak. Przynęta, która najbardziej przypomina naturalny pokarm szczupaka, zwiększa prawdopodobieństwo brania i twoje szanse na złowienie tego drapieżnika. Szczupaki żywią się głównie innymi rybami. Dlatego najskuteczniejsze będą przynęty, które naśladują ruchy i wygląd ryb:

 • woblery;
 • gumowe rybki;
 • spinnerbaity.

Kolor przynęty również ma znaczenie. Zazwyczaj przynęty w naturalnych kolorach, takich jak srebrny, złoty czy zielony, są najbardziej efektywne. Jednak nie zapominaj o żywych przynętach, takich jak małe płocie czy okonie. Szczupak nie oprze się żywej, ruchliwej rybce na haku.

Pamiętaj, że różne typy przynęt mogą być skuteczne w różnych warunkach. Dlatego warto mieć przy sobie różnego rodzaju wabiki i dostosowywać je do aktualnych warunków na łowisku. Cierpliwość, obserwacja i próbowanie różnych przynęt z pewnością przyniesie oczekiwane rezultaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też