Żabnica: jak smakuje diabeł morski? Poznaj tajemnice i niezwykłe białe mięso tej ryby.

Żabnica to ryba potwierdzająca, że liczy się wnętrze. Jej przerażający wygląd to przeciwieństwo niebiańskiego smaku i delikatnego mięsa, które kryje się w środku. Jak smakuje norweski diabeł morski? Przekonaj się, dlaczego warto zaprosić go do swojej kuchni.
żabnica

Żabnica bez charakteryzacji mogłaby zagrać potwora rodem z koszmarów. To właśnie ta nieprzyjemna powierzchowność przez długi czas zapewniała jej bezpieczeństwo. Gdy jednak zorientowano się, jak bardzo pozory mylą, żabnica na stałe pojawiła się w menu eleganckich restauracji. Delikatne filety i wartości odżywcze sprawiły, że szybko zapomniano o jej znikomych walorach estetycznych.

Prezentowana treść powstała dzięki współpracy z mistrzostwa-swiata.pl

Diabeł morski, czyli groźny wygląd i niebiański smak

Żabnica nazywana też diabłem morskim to według wielu najbrzydsza ryba świata. Jej doskonały smak jest przeciwwagą dla nieprzyjemnego wyglądu. Dzięki temu ma na stałe zapewnione wysokie miejsce w kulinarnych rankingach. Według koneserów owoców morza Lophius piscatorius w smaku przypomina nieco kurczaka. Stanowi składnik przystawek i dań głównych, a jej białe mięso wyróżnia zwarta struktura.

To właśnie walory odżywcze i niezwykły smak sprawiają, że żabnica cieszy się tak dużą popularnością. W Europie jest dość powszechnym daniem, ale w Polsce wciąż stanowi produkt luksusowy. Z czasem może się to zmienić, ponieważ groźny diabeł morski jest źródłem bogatym w białko oraz cenne kwasy omega-3. Chude filety żabnicy doskonale sprawdzają się też w diecie niskotłuszczowej.

Lophius piscatorius: wagi składnik rodem z Norwegii

Diabeł morski w przyrodzie występuje głównie u wybrzeży Norwegii. Duże populacje tej ryby można też spotkać na wodach Morza Śródziemnego i Czarnego czy wzdłuż wybrzeża Afryki Zachodniej. Żabnica zazwyczaj zamieszkuje dno oceanu, jednak niekiedy podpływa bliżej brzegu.

Co sprawia, że żabnica budzi tyle emocji? Przede wszystkim nieco komiczny wygląd: ryba przypomina płaską kluchę na pierwszy rzut oka składając się jedynie z otworu gębowego. Ciekawy jest też sposób polowania na zdobycz. Żabnice są leniwe i nie ścigają swojej zdobyczy. Zamiast tego czają się na dnie oceanu wabiąc ofiary, które w paszczy trafiają na ostre zęby.

Żabnica w kuchni – danie, które warto posmakować

Żabnice żyjące przy dnie oceanów nie należą do najpiękniejszych morskich stworzeń. Są dość duże i ciężkie – sięgają nawet do 50 kg wagi i 2 m długości. Można odnieść wrażenie, że składają się tylko ze spłaszczonej głowy z ogromnym otworem gębowym. Wbrew pozorom ta nieprzyjemna aparycja kryje smaczne i bogate w składniki odżywcze wnętrze. Co najważniejsze, gwarantuje niezapomniane doznania kulinarne.

Żabnica może być gotowana lub smażona. Przepisów i sposobów jej przygotowania jest naprawdę wiele, a każdy z nich pozwala podkreślić niepowtarzalny smak. Jędrny, smaczny filet świetnie komponuje się z niemal każdą kuchnią świata. Żabnice stanowią nie tylko dania główne, ale też przystawki. Są łączone z makaronem, kaszą czy ryżem zapewniając dawkę białka, witaminy A i kwasów omega wspierając wzrok oraz mięśnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też