Belona pospolita – ryba z Bałtyku. Sprawdź, jak łowić tę rybę morską

Belona to ryba morska występująca w Polsce przede wszystkim na wybrzeżu Bałtyku. Jest chętnie łowiona, choć stanowi nie lada wyzwanie dla początkujących wędkarzy. Poznaj ją bliżej przed wędkowaniem!
belona

Znana z charakterystycznego zabarwienia ości i dużej częstotliwości brań belona jest ceniona przez wędkarzy morskich. Sprawdź, jak ją rozpoznać i jak przygotować się do jej połowu.

Belona pospolita – opis

Belona (Belone belone) to ryba zaliczana do rodziny belonowatych. Ma charakterystyczne, wydłużone ciało z długimi szczękami wyposażonymi w liczne, ostre zęby. Płetwy nie są wyposażone w twarde promienie, a wszystkie przesunięte są bardziej w stronę części ogonowej.

Ryba ta może mierzyć nawet do 1 m długości, choć w Bałtyku spotyka się raczej osobniki do 70 cm. Gatunek ten żeruje przede wszystkim na niewielkich rybach oraz skorupiakach.

Występowanie ryby

Ryba występuje przede wszystkim w wodzie morskiej. Możesz spotkać ją w Morzu Bałtyckim, Północnym, Czarnym i Śródziemnym. Jest też obecna w niektórych, zwłaszcza wschodnich obszarach Atlantyku. Ryba pływa w ławicach, jest skoczna, więc łatwo ją zauważyć w wodzie.

Jak złowić tę rybę morską w Bałtyku?

Wędkarze twierdzą, że belonę najłatwiej jest złowić na bałtyckim wybrzeżu w maju, zwłaszcza pod koniec tego miesiąca. Kolejnym dobrym momentem jest lipiec i sierpień, kiedy rybę tę da się łowić z brzegu, a nie łodzi. Na pewno ważnym elementem sprzętu wędkarskiego będzie mocna plecionka zamiast żyłki. Wybierz kołowrotek przystosowany do połowów morskich, któremu nie zaszkodzi słona woda i sól odkładająca się na elementach. Wędka powinna być stosunkowo długa i mieć nawet ponad 300 cm.

Przynęta i zanęta

Zazwyczaj belonę łowi się na spinning, a wtedy do polecanych przynęt należą małe pilkery, obrotówki i błystki. Co ciekawe, spore grono wędkarzy wypuszczających rybę do wody decyduje się na łowienie na przynęty z włóczką zamiast haczyka. Dzięki temu nie uszkodzisz charakterystycznego rybiego pyska, a jednocześnie zatniesz bez problemu belonę dzięki budowie jej skóry.

Najlepszą metodą jest daleki wyrzut przynęty, a potem jej szybkie przyciąganie. Jako że belona bytuje zwykle przy powierzchni wody, warto dać przynęcie chwilę opadać, zatrzymując ją. To zachęci drapieżną rybę do złapania.

Można łowić belonę również na spławik, np. metodą surfcastingową. W takim przypadku warto zaopatrzyć się w małe kawałki ryb, np. śledzi.

Belona pospolita – ciekawostki dla wędkarzy

Belona nie ma ani wymiaru ochronnego, ani okresu ochronnego. Pomimo tego wytrawni wędkarze uważają, że nieetyczne jest zabieranie każdej wyłowionej belony, zwłaszcza że gatunek ten bierze dość chętnie. Większość doświadczonych osób decyduje się na zabieranie jedynie większych osobników.

Mięso tej ryby smakuje dość przeciętnie. Najlepsza jest w sytuacji, gdy podaje się ją od razu po usmażeniu. Warto ją natomiast przyrządzić z prostego powodu – danie z belony wygląda niezwykle imponująco. Ryba ta ma bowiem ości, które są zabarwione na turkusowy kolor. Jego odcień jest uzależniony od miejsca bytowania oraz wieku ryby. Powoduje go substancja zwana biliwerdyną.

Belona jest rybą cenioną przez wędkarzy przede wszystkim z uwagi na swoje zachowanie. Bardzo walecznie zachowuje się w wodzie po braniu, dlatego jej łowienie jest doskonałym treningiem. Warto jednak, abyś zastanowił się, czy warto zabierać każdego złowionego osobnika i czy właśnie na tym powinno polegać wędkarstwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też