Sum pospolity, największy sum na świecie – charakterystyka i metody połowu

Żeby na twoim zestawie znalazł się rekordowy sum to trzeba się mocno postarać. Bardzo ważny jest dobór sprzętu i przynęt. Poniżej można znaleźć cenne informacje na ten temat.
sum

Żeby na twoim zestawie znalazł się rekordowy sum to trzeba się mocno postarać. Bardzo ważny jest dobór sprzętu i przynęt. Poniżej można znaleźć cenne informacje na ten temat.

Sum europejski jest określany również pospolitym. Jest to jeden z największych drapieżników zamieszkujących polskie słodkie wody. Dziś opiszemy tę rybę i poradzimy jaką metodą ją złowić. Sprawdź!

Sum – ogólna charakterystyka tych ryb

Omawiane ryby pochodzą z gatunku Siuluridae. Biorąc pod uwagę gabaryty tych ryb to ustępują one jedynie bieługom. Przedstawiony gatunek jest więc drugim co do wielkości gatunkiem ryb słodkowodnych, jakie występują na terytorium Europy. Długość najczęściej spotykanych okazów może bez problemu przekraczać 100 cm. Właśnie z takimi okazami najczęściej spotykają się wędkarze spędzający całe dnie nad brzegami polskich rzek i jezior.

Jak wygląda sum?

Jest to gatunek pozbawiony łusek i to na całym ciele. Cechą charakterystyczną jest tutaj bardzo duża głowa z centralnie umieszczonym, bardzo szerokim otworem gębowym. Sumy to ryby, które:

  • Posiadają dużo zębów, którymi zatrzymują ofiarę po przeprowadzonym ataku;
  • Dodatkowo ta ryba posiada dwa długie wąsy przy górnej wardze i cztery przy dolnej;
  • Ogon suma może stanowić nawet 3/5 długości tej ryby;
  • Posiada małe oczy umieszczone szeroko na spłaszczonej głowie.

Najczęstsze miejsca żerowania suma

Gatunek, którego dotyczy ten artykuł najczęściej spotkać można na głębokich odcinkach rzek. Duże osobniki są raczej mało ruchliwe i w głębszych dołkach i rzecznych rynnach oczekują na nadpływający pokarm. To właśnie w takich miejscach można najczęściej spotkać tego osobnika. Najlepszą porą na żerowanie suma jest noc. Wówczas szanse na złowienie tej ryby znacznie wzrastają.

Na co bierze sum?

Oprócz metody gruntowej i spławikowej można starać się złowić drapieżniki w inny sposób. Wielu jest wędkarzy, którym trafił się piękny sum na spinning. Holowanie dużego osobnika na delikatną wędkę spinningową dostarcza niezapomnianych przeżyć. Warto wiedzieć, jaki ma sum wymiar ochronny. Otóż w naszym kraju wynosi on obecnie 70 cm. Warto też wiedzieć, że okres ochronny suma przypada na czas od 1 listopada do 31 maja. Sum ryba, która bierze na przynęty:

  • spinnigowe (sztuczne);
  • białe robaki, wątroba drobiowa;
  • dendrobena;
  • żywe lub martwe rybki.

Wybierz dobrą przynętę

Każdy wędkarz marzy by w jego podbieraku znalazł się sum rekord Polski tej ryby obecnie wynosi aż 261 cm. Do złowienia suma na spinning warto stosować przynęty głęboko schodzące pod lustro wody. Sprawdzą się tu szczególnie dobrze duże woblery SDR. Są to przynęty określane jako Super Deep Runner. Wędkarze nastawiający się na złowienie tej ogromnej ryby najczęściej stosują też specjalne kwoki. Są to wabiki wyróżniające się bardzo dużą skutecznością w przyciąganiu uwagi.

Duże wahadłówki na suma

Do skuszenia omawianej tutaj ryby można też zastosować duże wahadłówki, określane potocznie blachami. Warto prowadzić je nisko przy samym dnie. Dostępne są one w wersji z hakami minimalizującymi ryzyko zaczepów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też