Ukleja pospolita (Alburnus alburnus) – jak łowić tę rybę? Poznaj jej charakterystykę

Ukleja jest rybą popularną w polskich rzekach i jeziorach. Większość wędkarzy bez problemu jest w stanie ją złowić, używając odpowiedniego sprzętu. Sprawdź, gdzie występuje ten gatunek i na co warto zwrócić uwagę podczas jego połowu.
ukleja

Wędkarstwo to taka dziedzina sportu, w której liczą się zarówno sprzęt, jak i umiejętności. Połowy uklei przebiegają w dwóch trybach – gospodarczym i hobbystycznym, przy czym ten drugi określa ogół wędkarzy. Sprawdź, gdzie można spotkać ukleję, jak wygląda ta ryba i w jaki sposób się ją łowi.

Ukleja pospolita – opis

Ukleja pospolita (Alburnus alburnus) należy do rodziny karpiowatych. Jest to ryba słodkowodna, niezwykle popularna w wielu miejscach na świecie. Osiąga maksymalnie do 20 cm długości, choć zwykle poławiane osobniki mają 10–15 cm. Przy tych rozmiarach górna granica masy ciała uklei to 40 cm.

Wygląd ryby

Ryba jest spłaszczona bocznie, wydłużona, z płaskim grzbietem. Ma srebrzyste ubarwienie w odcieniu masy perłowej. Łuski uklei są delikatne, pokrywają całe ciało i łatwo od niego odchodzą. Niewielki otwór gębowy kontrastuje z dużymi oczami. Płetwy grzbietowa i ogonowa są szare z lekko żółtym odcieniem przy nasadzie, a pozostałe – jasnożółte.

Żerowanie ryby

Ryba ta żeruje przy powierzchni, zataczając charakterystyczne koła, jak również w głębszych partiach wody. Żywi się na początku planktonem, a następnie m.in. owadami, larwami, a nawet narybkiem.

Rozmnażanie gatunku

Tarło uklei trwa zwykle w maju i czerwcu. Samica składa nawet do 10 000 jaj o lekko lepkiej konsystencji, które łatwo przyklejają się do kamienistego dna albo roślin. Ciało samców pokrywa charakterystyczna wysypka tarłowa, podczas gdy samice nieco się zaokrąglają.

Obszar występowania uklei

Ukleja występuje w prawie całej Europie i części Azji. Jest powszechnie spotykana w Polsce. Prowadzi stadny tryb życia. W ciągu dnia żyje blisko powierzchni wody, a nocą schodzi głębiej. Możesz ją spotkać przede wszystkim w jeziorach i rzekach, a także zbiornikach z wodą stojącą i z niewielkim nurtem. Jest to ryba ławicowa.

Ukleja pospolita – jak ją łowić?

Podstawową metodą łowienia uklei jest przepływanka. Z uwagi na niewielkie rozmiary ryby potrzebne są:

  • haczyk nr 15 lub zbliżony;
  • żyłka maksymalnie 0,10 mm;
  • dobrze wyważony, lekki spławik;
  • muchy lipieniowe.

Przy połowie nie stosuj obciążenia – jest ono zbędne.

Warto wiedzieć, że ukleja pospolita bytuje zarówno tuż przy brzegu, jak i w głębszych miejscach. Nie spotyka się jej raczej w obszarach, które są bardzo zamulone, a także gęsto zarośnięte. Preferuje głównie kamieniste dno. Najlepiej jest ją łowić w dni, w które nie ma wiatru albo jest on bardzo delikatny. Sprawdzi się słoneczna, ciepła pogoda, kiedy ryba chętnie wypływa do powierzchni.

Przynęty i zanęty

Do połowu warto wykorzystywać sproszkowaną zanętę – idealnie sprawdzi się ta przeznaczona dla ryb karpiowatych. Inną praktyką jest lekkie namoczenie zanęty, aby następnie rozprowadzała się ona równomiernie w wodzie. Nęcenie powinno przebiegać w równych odstępach czasowych i niewielkich ilościach.

Idealnymi przynętami są:

  • kulki chleba;
  • koniki polne;
  • białe robaki;
  • nieduże larwy.

Pamiętaj, że przynęta musi być odpowiednio mała. Większe robaki najlepiej podzielić.

Wymiar i okres ochronny

W przypadku uklei nie został przygotowany żaden okres ochronny ani wymiar. Jest to ryba niewielka, a dodatkowo bardzo powszechna. W większości poradników wędkarskich gatunek ten określany jest jako stosunkowo smaczny. Musisz jednak umieć przygotować mięso z tej ryby, aby nie było zbyt suche.

Zastosowanie uklei

Ryba ta poławiana jest gospodarczo przede wszystkim jako pokarm dla ludzi. Jak zostało wspominane, wymaga odpowiedniego przygotowania, jednak jest stosunkowo smaczna nawet pomimo niewielkich rozmiarów.

Charakterystyczny kolor łusek sprawia, że ryba ta była wykorzystywana do przygotowywania esencji orientalnej. Jest to inna nazwa guaniny – związku organicznego zaliczanego do puryn. Substancja ta służy do wyrobu sztucznych pereł oraz masy perłowej. Aby uzyskać 100 g tego składnika, niezbędne było przetworzenie nawet 160 kg uklei pospolitej.

Ukleja jest obecnie na tyle pospolita i niewielka, że stanowi często pokarm dla innych gatunków ryb drapieżnych. Mowa między innymi o szczupakach czy sandaczach, które chętnie się nią żywią. W efekcie ryba ta jest również wykorzystywana jako naturalna forma przynęty. Istnieje również wobler, który wygląda dokładnie tak jak ta mała rybka.

Ukleja jest niewielką rybą, stosunkowo popularną w polskich wodach. Jej łowienie wymaga delikatności i uważności. Warto to robić choćby po to, aby spróbować jej smacznego mięsa albo uzyskać przynętę na większe gatunki. Zwłaszcza że ukleja nie ma okresu ochronnego, dlatego pod tym względem będzie odpowiednia przez cały rok.

Fot. ilustracyjne: Reaperman via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też